top of page
iStock-989585728.jpg2.jpg

Monitoring HACCP | IPM | GHP

Kontrola szkodników w firmie

HCCP (monitorowanie szkodników w zakładach pracy) | IPM

Wszystkie podmioty produkujące oraz wprowadzające żywność( sklepy, magazyny, restauracje) do obrotu mają obowiązek stosowania zasad systemu HACCP. Reguluje to Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 roku o Bezpieczeństwie Żywności i Żywienia.

 

HACCP -   najprościej rzecz ujmując to bezpieczeństwo żywności.

Jako firma DDD dbamy przede wszystkim o to aby zabezpieczyć  żywność przed różnymi szkodnikami. Najczęściej pojawiająca się szkodniki to gryzonie ( mysz, szczur), owady biegające ( karaczany, mrówki) oraz owady latające ( mkliki, muchy, owocówki).

Cel wprowadzenia IPM ( Zintegrowanego Systemu Ochrony Przed Szkodnikami) to zachowanie prewencji oraz stworzenia środowiska nieprzyjaznego dla szkodników. Dzięki wprowadzeniu IPM jesteśmy wstanie już w najwcześniejszym etapie zidentyfikować szkodnika i wprowadzić nie inwazyjne metody zwalczania.

 

Jako jedni z nielicznych dajemy gwarancję na swoje usługi. W razie sytuacji nagłej przyjeżdżamy na interwencję – bez dodatkowych kosztów z Państwa strony i bez limitu (nawet w skali roku).

Zużycie materiału koniecznego do przeprowadzenia działań również jest zawarte w cenie. Nie oszczędzamy na materiale, zawsze pilnując aby zużyć jego odpowiednią ilość. Zapewniamy dokumentację, która znajduje się u klienta. Zawarte są tam niezbędne informacje, do wykorzystania w razie kontroli Sanepidu, czy Głównego Inspektora Weterynarii.

Nasz technik każdorazowo sprawdza urządzenia oraz szuka ewentualnych śladów szkodników na terenie obiektu. Po wizycie zostaje sporządzony protokół serwisowy z ewentualnymi rekomendacjami.

FAQ

Co to jest Plan IPM?

Jest to Zintegrowany System Ochrony Przed Szkodnikami. W IPM są wyszczególnione szkodniki które w danym obiekcie mogą stworzyć zagrożenie. Opracowywany jest plan prewencyjnej ochrony( co i w jaki sposób sprawdzamy), oraz kroki jakie należy podjąć jeżeli pomimo zabezpieczeń szkodnik przedostanie się na teren zakładu. Oprócz tego plan IPM zawiera:

- mapę urządzeń 

- wykaz stosowanych środków

- karty charakterystyki stosowanych środków

- dziennik aktywności szkodników

- telefony kontaktowe / alarmowe

Potwierdzeniem wykonywania planu IPM są protokoły serwisowe w których oceniany jest stan sanitarny oraz techniczny obiektu.

Czy muszę mieć Plan IPM?

Tak. W Polsce na chwilę obecną właściciel może samodzielnie opracować plan IPM oraz następnie regularnie sprawdzać urządzenia oraz prowadzić bieżąca dokumentację Zintegrowanego Systemu Ochrony Przed Szkodnikami. W praktyce jednak właściciele zaniedbują ten ważny obowiązek. Zdecydowanie wygodniejszą i bezpieczniejszą opcją jest podjęcie współpracy z profesjonalną firmą DDD, która opracuje skuteczny Plan IPM, a następnie będzie weryfikowała jego skuteczność.

Nie mam szkodników, więc po co mi to?

Jest to wyjątkowo częste sformułowanie które pada od właścicieli.

Celem Planu IPM jest utrzymanie tego stanu oraz potwierdzenie, że faktycznie obiekt jest wolny od szkodników. Szkodniki ( Prusaki, myszy, szczury) mają w naturze unikanie człowieka. Bardzo często się zdarza, że od pojawienia się szkodnika do jego zaobserwowania przez pracowników mija mnóstwo czasu. Taki szkodnik w tym czasie może generować straty, skazić żywność, namnożyć się. Dzięki wprowadzeniu Planu IPM minimalizujemy szansę przedostania się szkodnika do obiektu, a jeśli nawet uda mu się w jakiś sposób znaleźć na terenie zakładu to uniemożliwiamy mu dalszy rozwój.

W dzisiejszych czasach jest to niezwykle istotne, gdyż w dobie social mediów taka informacją mogła by szybko zostać przekazana większej grupie odbiorców narażając przedsiębiorstwo na ogromne starty finansowe jak i wizerunkowe.

 

 

Z radością informujemy, że udostępniamy elektroniczny system zarządzania szkodnikami dla wszystkich zainteresowanych klientów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o systemie kliknij tutaj

Monitoring HACCP | IPM: Informacje
bottom of page